2017 - Florida Film Critics

Ir abajo

2017 - Florida Film Critics

Mensaje por paramétrico el Jue 21 Dic 2017 - 20:36

BEST PICTURE
Call Me By Your Name

Dunkirk (Winner)

Get Out

Lady Bird (Runner-up)

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri



BEST DIRECTOR

Christopher Nolan – Dunkirk (Winner)

Greta Gerwig – Lady Bird (Runner-up)

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Jordan Peele – Get Out

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri



BEST ACTOR

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour (Runner-up)

James Franco – The Disaster Artist

Robert Pattinson – Good Time

Timothée Chalamet – Call Me By Your Name (Winner)



BEST ACTRESS

Cynthia Nixon – A Quiet Passion

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Runner-up)

Margot Robbie – I, Tonya (Winner)

Sally Hawkins – The Shape of Water

Saoirse Ronan – Lady Bird



BEST SUPPORTING ACTOR

Armie Hammer – Call Me By Your Name

Barry Keoghan – The Killing of A Sacred Deer

Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Winner)

Willem Dafoe – The Florida Project (Runner-up)



BEST SUPPORTING ACTRESS

Allison Janney – I, Tonya (Winner)

Holly Hunter – The Big Sick

Hong Chau – Downsizing

Laurie Metcalf – Lady Bird (Runner-up)

Mary J. Blige – Mudbound



BEST ENSEMBLE
Dunkirk (Runner-up)

Get Out

I, Tonya

Lady Bird

The Big Sick

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Winner)



BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Get Out (Winner)

Lady Bird

The Big Sick

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(Runner-up)



BEST ADAPTED SCREENPLAY

Call Me By Your Name (Winner)

Marjorie Prime

Molly’s Game

The Disaster Artist (Runner-up)

The Lost City of Z

Wonderstruck



BEST CINEMATOGRAPHY

Blade Runner 2049 (Winner)

Dunkirk (Runner-up)

Personal Shopper

The Post

The Shape of Water

Wonderstruck



BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049 (Winner)

Dunkirk

Guardians of the Galaxy 2

Star Wars: The Last Jedi

The Shape of Water

War for the Planet of the Apes (Runner-up)



BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

Blade Runner 2049 (Winner)

Dunkirk (Runner-up)

Phantom Thread

The Shape of Water

Wonderstruck



BEST SCORE

Blade Runner 2049 (Winner)

Dunkirk (Runner-up)

Phantom Thread

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri



BEST DOCUMENTARY

Dawson City: Frozen Time

Ex Libris: New York Public Library (Runner-up)

Faces Places

Jane (Winner)

Joan Didion: The Center Will Not Hold

Kedi



BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

BPM (Winner)

First They Killed My Father

Loveless

The Ornithologist

The Square (Runner-up)



BEST ANIMATED FILM

Coco (Winner)

Loving Vincent (Runner-up)

The Boss Baby

The Breadwinner

The LEGO Batman Movie



BEST FIRST FILM

Get Out (Winner)

God’s Own Country (Runner-up)

Ingrid Goes West

Molly’s Game



BREAKOUT AWARD

Barry Keoghan

Greta Gerwig

Jordan Peele (Runner-up)

Millicent Simmonds

Timothée Chalamet (Winner)


Última edición por paramétrico el Dom 24 Dic 2017 - 0:24, editado 1 vez
avatar
paramétrico

Mensajes : 3444
Fecha de inscripción : 22/11/2015

Ver perfil de usuario

Volver arriba Ir abajo

Re: 2017 - Florida Film Critics

Mensaje por sergio el Vie 22 Dic 2017 - 17:54

Gracioso ver que los críticos de Florida son casi los que más han ignorado a The Florida Project, como queriendo mostrar su profesionalidad y no caer en gratuitas simpatías. Aunque a lo mejor la han ignorado por antipatía de algo que pase en la película relacionado con Florida Laughing.
avatar
sergio
Admin

Mensajes : 1114
Fecha de inscripción : 22/11/2015

Ver perfil de usuario http://oscarzine.foro.pro

Volver arriba Ir abajo

Re: 2017 - Florida Film Critics

Mensaje por paramétrico el Dom 24 Dic 2017 - 0:10

Palmarés:

BEST PICTURE: Dunkirk

Runners-up: Lady Bird


BEST DIRECTOR: Christopher Nolan – Dunkirk

Runners-up: Greta Gerwig – Lady Bird





BEST ACTOR: Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Runners-up: Gary Oldman – Darkest Hour





BEST ACTRESS: Margot Robbie – I, Tonya

Runners-up: Frances McDormand – Three Billboards outside Ebbing, Missouri





BEST SUPPORTING ACTOR: Sam Rockwell – Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Runners-up: Willem Dafoe – The Florida Project





BEST SUPPORTING ACTRESS: Allison Janney – I, Tonya

Runners-up: Laurie Metcalf – Lady Bird





BEST ENSEMBLE: Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Runners-up: Dunkirk





BEST ADAPTED SCREENPLAY: Call Me by Your Name

Runners-up: The Disaster Artist





BEST ORIGINAL SCREENPLAY: Get Out

Runners-up: Three Billboards outside Ebbing, Missouri





BEST CINEMATOGRAPHY: Blade Runner 2049

Runners-up: Dunkirk





BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN: Blade Runner 2049

Runners-up: Dunkirk





BEST VISUAL EFFECTS: Blade Runner 2049

Runners-up: War for the Planet of the Apes





BEST SCORE: Blade Runner 2049

Runners-up: Dunkirk





BEST DOCUMENTARY: Jane

Runners-up: Ex Libris: The New York Public Library





BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: BPM

Runners-up: The Square





BEST ANIMATED FEATURE: Coco

Runners-up: Loving Vincent





BEST FIRST FILM: Get Out

Runners-up: God’s Own Country





PAULINE KAEL BREAKOUT AWARD: Timothée Chalamet

Runners-up: Jordan Peele





GOLDEN ORANGE: The Florida Project

avatar
paramétrico

Mensajes : 3444
Fecha de inscripción : 22/11/2015

Ver perfil de usuario

Volver arriba Ir abajo

Re: 2017 - Florida Film Critics

Mensaje por Contenido patrocinado


Contenido patrocinado


Volver arriba Ir abajo

Volver arriba

- Temas similares

 
Permisos de este foro:
No puedes responder a temas en este foro.